Sejlbåd med diesel pest

Motorstop, måske dieselpest, gav problemer for sejlbåd ved Bogense.

Sejlbåd havde sandsynligvis problemer med dieselpest og kunne ikke starte motoren. De havde sejl oppe og lå og krydsede ved indsejlingen til Bogense til vi kom og kunne bugsere dem i land. Vi lagde dem ind på plads og de var glade.  

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Juelsminde

Grundstødning på Møllegrund ved Endelave

En tysker var helt oppe på grunden. De havde lagt der en lille times tid og bølgerne havde slået dem op på sandet. De var hoppet i vandet og havde lagt anker ud
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Motorproblemer ved Bogense

LM 27 med motorproblemer ved Bogense. De smed anker og ventede, for der var et andet udkald der blev prioriteret. Senere kontaktede de os og sagde at de havde
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Kite surfer i nød.

Opkald fra JRCC. Kite surfer i problemer og driver ud fra Grønbjerggård strand ved Juelsminde. Loke afgår hurtig da besætning er på stationen i Juelsminde. Vi
DSRS Juelsminde
Læs mere
Alarm SAR

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !