Safir 24 med motorskade

Motorbåd med motorstop på vej mod Kronborg

Et ældre ægtepar fra Frederiksværk som havde solgt deres 24 fods Safir motorbåd, var på vej til Dragør for at levere den til den nye ejer.
Efter at have overnattet i Helsingør ville de torsdag morgen sejle videre men nåede ikke mere end lige ud af havnen før motoren satte sig fast i max omdrejninger og begyndte at udvikle røg. Da motoren var slukket måtte de hastigt kaste anker da strøm og vind bar dem direkte mod de store sten ud for Kronborg.

Rescue Heimdal var hurtigt afsted og fik en snor i dem så de kunne hjælpes til kaj i Helsingør nordhavn.

Endnu et medlem af DSRS som vi gladeligt kunne hjælpe :)

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Helsingør

Motorstop til Sankt Hans

24 fods searay speedbåd som skipper lige havde fået sat i vandet havde fået motorstop lige syd for Hornbæk med en lille familie ombord. De skulle have været
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Grundstødt ved Marienlyst Hotel

En 30 fods sejlbåd med nogen gæster ombord ville gerne tæt på strandhotellet Marienlyst i Helsingør og var ikke opmærksom på at sandet har dannet en relativt ny
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !