Allenesejler med problemer

Allenesejler henvender sig direkte, han ligger ved Røsnes med problemer og vil gerne hjælpes til Havnsø, vi bemander Kertemindebåden og sætter kursen, der var noget sø så det tager lidt tid, vi får fat i ham og hjælper til Havnsø. Han takker og giver en donation.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Kerteminde

Manglende Startstrøm

Direkte kald fra 18 fods Speedbåd for anker ved Stillinge strand. Ingen startstrøm. Vi sender en mand over med Jump-starter, som straks får liv i motoren
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

På grund ved Sjællands Odde

37 f tysk sejlbåd på Sjællands oddes rev i 10 m/s. DSRS-båden fra Lynæs var optaget af andet vigtigt, så vi tog turen på ca 50 sm. Det blæste 8-10 ms på revet
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Motorproblemer

31 fods sejlbåd, med motorstop, bad om hjælp til at komme i havn i det hårde vejr. Båden blev trukket ind til Korsør.
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Motorproblemer

Efter 6 timers sejlads ville motorbåden ikke længere og det var ikke muligt at starte motoren. Formodentligt stoppet filter. Båden lå ca. 4 sm ud for Kerteminde
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !