Vand i benzinen

En 14 fods motorbåd kom til at ligge lidt skævt i søen under en kaffepause. Bølger slog ind over motoren, og vand trængte ind i tanken, da udluftningsskruen ikke var lukket. Umulig at starte. Båden lå tæt under land N for Romsø Rev. Heldigvis havde vi vores vanddrone med og kunne sejle en spinkel trosse ind til jollen. Da vi havde fået den ud til 2m kurven trak vi den ind og tog den på slæb til Bøgebjerg Strand Camping. Igen blev vi glad for vanddronen, der nu kunne slæbe jollen nærmere stranden og ind på lavere vand. Ejer ville melde sig ind.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Kerteminde

Tabt olietryk

Ejer at en 27 fods motorbåd kontakter DSRS Kerteminde da deres båd hat tabt olietrykket. De ligger lidt syd for Nyborg og har kastet anker på 8 m vand, så det
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Faaborgjolle på grund

Ejeren af en Faaborg 20 var drevet på land få sømil syd for Nyborg og kontaktede derfor DSRS for at komme let. Vi fik sat et hold på tre mand og satte kursen
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Alle lamper lyste rødt

25 fods motorsejler fik problemer da alle lamper lyste rødt. Motoren strejkede, hvorefter han bad DSRS om ass. Vi bemander Ida og sejler til den opgivet poss
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Hård vind og paddleboard

Et paddleboard med 3 personer ses fra Camp Hverringe drive mod øst i den kraftige blæst. Anmelder frygter at de ikke har kræfter til at få boardet tilbage til
DSRS Kerteminde
Læs mere
Forbyggende SAR

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !