Træt motor og træt skipper.
Præcis som aftensmaden havde lagt sig, og vores reddere havde fundet sig til rette i sofaen kl. 20.27, bippede udkaldet ind.
En af vores gode medlemmer på en større træsejlbåd udviste flot sømandskab, da han spottede en anden sejlbåd uden fremdrift ud for Skovshoved og tog den på slæb. Da hans eget skib ikke var det nemmeste at manøvrere med slæb, bad han os overtage opgaven det sidste stykke, så begge skibe kom sikkert i havn.
Vi aftalte at mødes i Svanemøllebugten kl. 21.30. Efter en hurtig snak og en tak for hjælpen til anmelderen, overntog vi slæbet.
Ombord på den havarerede båd mødte vi endnu et medlem – en erfaren skipper solo sejler, der var sejlet hele vejen fra Anholt fra morgenstunden! Han var gået for sejl det meste af vejen, men da motoren satte ud det sidste stykke, måtte han række hånden ud. Efter en lang og hård dagstur var kræfterne opbrugt, så vi satte en af vores reddere over på båden for at hjælpe med fortøjninger og klargøring til slæb.
Vi fik slæbt skibet sikkert ind i Svanemøllen, hvor skipperens kone allerede var på vej til. Nu kan de nyde et par velfortjente og hyggelige dage i København!