Rescue Snow fra Skanör var hurtigt på plads til at hjælpe den svenske havarist hjem

Svensk båd med motorstop

Vi blev kaldt til en svensk motorbåd, som havde fået motorstop ud for Dragør. Det virkede som et tilstoppet brændstoffilter, så de kunne ike få gang i motoren, men havde smidt anker.
De havde netop forladt Dragør og var på vej til Falsterbo på deres videre sommertogt. Vores politik er at bjærge til nærmeste (danske) havn, så derfor ville vi som udgangspunkt sejle dem til Dragør, men da det var en svensk båd, kontaktede vi vores kolleger i Skanör og hørte om de havde lyst til at hente en landsmand. Det ville gerne, så vi satte en trosse i havaristen og sejlede med kurs mod Sverige, hvor vi blev mødt af Rescue Snow og vores flinke kolleger fra Svensk Sjöredning, som bugserede havaristen hjem til Sverige.

Vi er glade for vores gode samarbejde på tværs af Sundet, og husk at hvis du er medlem af DSRS, gælder dit medlemskab også i Sverige.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Sejlbåd med knækket mast

Vi havde netop afsluttet en assistance opgave, da vi på vej hjem ser en 34 fods sejlbåd med knækket mast, der er på slæb efter en anden sejlbåd. Vi sejler hen
DSRS København
Læs mere
Assistance

Assistance til sejlbåd

Vi bliver kaldt ud til en 34 fods sejlbåd, der problemer med motoren. Der er godt med vind ned igennem Øresund, så der er en del buler på vandet. Vi kommer ud
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tre unge drenge med motor stop.

Under dagens træning med vores nye junior-kadetter blev vores vagthavende kontaktet af en speedbådsejer, der havde motorstop i Københavns Havn og ønskede hjælp
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !