Båd med knækket mast

Sejlbåd med knækket mast

Vi havde netop afsluttet en assistance opgave, da vi på vej hjem ser en 34 fods sejlbåd med knækket mast, der er på slæb efter en anden sejlbåd. Vi sejler hen til båden og tilbyder vores assistance med at få båden bugseret sikkert i havn. Vi overtager slæbet og lægger os på siden af den havarerede sejlbåd. Da det er en stor båd med både mast og sejl slæbende i vandet og der stadig er en del vind, så er det en udfordrende opgave og vi ender med at have en afdrift på ca. 45 grader og fylder derfor godt i bredden. Trods vind og afdrift lykkes det at få båden fint ind i til mastekranen i bunden af havnen.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Pontonbåd med motorstop

Pontonbåd havde uheldigvis fået motorstop mellem vindmøllerne og Lynetten. DSRS København var lige kommet hjem fra en anden opgave og var på vandet. DSRS var
DSRS København
Læs mere
Assistance

Speedbåd med motorstop

Speedbåd med 5 personer ombord havde fået motorstop og var blevet trukket ind til Københavns havn. De havde fået vand i motorrummet og havde behov for at komme
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !