
Mayday - grundstødning med vandindtrængning
Dagens anden alarm indløber mens Rescue Njord fortsat er til Vild med vand i Kastrup, denne gang er udkaldet dog af en noget mere alvorlig art.
Der er blevet modtaget et Mayday fra en Hollandsk stålbåd som er grundstødt i Kalvebodløbet, da vi er ved båden vurderes det at afgå med det samme for hurtigst muligt at kunne assistere havaristen.
Rescue Njord ankommer som første båd til havaristen og kan hurtigt konstatere at situationen ikke er så kritisk som oplyst. Den grundstødte 14 meter lange stål båd på ca. 21 ton står fast, men der er ingen vandindtrængning og alle ombord er ved godt mod.
Besætningen på Njord anlægger tovværk til fritrækning, men må efter nogle forsøg afvente flere hestekræfter i form af Rescue Saga fra Køge som også er kald til opgaven.
Hurtigt efter Rescue Saga's ankomst får vi anlagt en trosse mere og kort herefter trækkes havaristen fri af grunden og kan herefter selv fortsætte for egen motor.