Liv i Jungshoved Kirkehavn

3 opgaver på stribe

DSRS i Faxe Ladeplads blev anmodet om assistance til en jolle med motorproblemer i Bøgestrømmen. Snart efter afgik Rescue Liv mod havaristen og fik en line om bord i motorjollen som herefter blev bugseret til Jungshoved Kirkehavn. På vej retur efter endt opgave modtog Faxe Ladeplads så et opkald fra en borger på stranden syd for hvor to stykker badelegetøj, en luftmadras og en "Enhjørning" var blæst ud i den kraftige fralandsvind. Der var ingen personer ombord på de to stykker badelegetøj. For at undgå at der senere kunne blive alarmeret på baggrund af dette blev Rescue Liv sendt mod strandområdet og fik indfanget "Enhjørningen" som var drevet mere end 500 meter fra stranden. Luftmadrassen havde personer på stranden fået fat i. 

Efter denne indsats og mens Rescue Liv tanket og besætningen forplejet fik vi endnu et opkald. En mindre sejlbåd for motor havde problemer med at gå gennem indsejlingen til Bøgestrømmen i den stærke vind. De havde derfor kastet anker og nu sad ankeret fast. Vores besætning hoppede igen i Rescue Liv og fik også løst denne opgave.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Faxe Ladeplads

Fritrækning med med udfordringer

#54 Straks efter at have trukket en motorsejler fri ved Prætsø havn blev Rescue Liv anmodet om at assistere en motorbåd tæt ved. Denne var grundstødt lørdag
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Motorsejler grundstødt ved Præstø

#53 Søndagen begyndte med en grundstødt Motorsejler nær Præstø havn. Den morgenfriske besætning har hurtigt på vej mod havaristen. Fremme ved havaristen fik man
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Grundstødning ved Præstø

Lørdag eftermiddag var en Tysk sejler gået på grund ved indsejlingen til Præstø. Han kontaktede Dansk Søredning i Faxe Ladeplads som kort efter sendte Rescue
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !