
3 drenge drevet til havs i gummibåd
Tre drenge på 14 år var fredag formiddag padlet ud på Øresund i en lille gummibåd. Vejret var smukt, hvilket kan virke tillokkende når det blå hav kalder.
En lille gummibåd er dog ikke lige sagen, hvis man vil stå til havs.
De unge mænd blev taget af vinden og lå snart langt ude på Øresund, og var ude af stand til at komme ind ved egen hjælp.
En vaks og sejlerfaren beboer på Strandvejen ringede til Vagttelefonen hos DSRS i Helsingør. Resultatet blev, at vi kl. 11:47 afsejlede med Rescue Heimdal og tre erfarne folk.
Da Rescue Heimdal ankommer har en sejlbåd ved udvisning af godt sømandskab lagt sig ved gummibåden og afventet vores ankomst.
De unge søfolk i gummibåden var godt klar over, at de var i problemer, men på trods af, at de havde mobiltelefoner med ringede de ikke efter hjælp. De troede nemlig at det kostede penge.
Derfor må det endu engang understreges:
DET KOSTER IKKE PENGE AT BLIVE REDDET!!!
Kære læser: Fortæl det meget gerne videre.
Alle kom sikkert i land og nogle lidt klogere.