29 fods motorbåd med motorstop ved Alrø, Horsens fjord
Alarm modtaget kl. 23:20.
Motorbåden havde fået motorstop og besætningen som bestod af 2 voksne og 2 børn på hhv. 6 og 10 år havde kastet anker syd for Gyllingnæs ved Alrø i Horsens fjord, og afventede roligt Rescue Frejas ankomst.
Ved ankomst til havaristen blev der gjort klar til at anlægge slæb, mens havaristen trak sit anker op og fik sin gummibåd på plads, efterfølgende blev båden trukket til Snaptun og lagt til kaj der.
Vi havde som altid bamser med til børnene, men da de var gået til ro, var der enighed om at lade dem sove.
Bådejer der har bred kontakt til bådverdenen vil sprede budskabet om DSRS videre og det er vi jo super glade for.
Denne aktion blev station Juelsmindes første i den nye redningsbåd Rescue Freja som netop var modtaget fra station Kerteminde få dage før.
Det var en meget positiv oplevelse og Freja er en stor opgradering i forhold til den tidligere åbne båd stationen havde, aktionen foregik i mørke, og man fik testet det omfattende lys båden har også radaren bestod prøven.

