LM 28 med motorstop

Sejlbåd med motorstop

DSRS-Helsingørs Team Alfa var ved at afslutte en god optræden på havnedag i Humlebæk, da en sejler alarmerede os.

Besætningen fik hurtigt tygget de fine grillpølser af munden og hastede kl. 16.40 mod Nakkehoved fyr og den nødstedte sejler. Bådfører Rasmus, satte et waypoint i destinationsområdet, som viste sig at være nøjagtigt oven i havaristen.

Vi fik, uden de store problemer, bugseret motorsejleren ind til Hornbæk.

Havaristen, som fortalte af båden netop havde fået motorservice, var glad for redningen og melder sig nu ind i DSRS.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Helsingør

Sejlbåd med defekt rig.

På vej fra Ven mod Rungsted med en motorbåd i slæb blev vi kontaktet af JRCC. En sejlbåd uden for Hellebæk havde mistet riggen, og der var stor utryghed ombord
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

En laaang dag for en ensom skipper

En solosejler (endnu en denne dag) stævnede ud fra Gilleleje onsdag morgen klokken 9 for at sejle vestpå. Men ud for Tisvilde fik han tovværk i skruen og kom
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Båd driver mod færgerne

En observatør på land havde lagt mærke til at en båd havde revet sig løs fra sit anker og drev nordpå mod færgerne og kontaktede derfor os. Det var uklart om
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !