Opkald via Lyngby radio - Lille 21 fods motorbåd med motorstop

Opkald via Lyngby radio - Lille 21 fods motorbåd med motorstop

Udkald nr. 71

Dagens 3. Udkald indløber mens crewet er på vej til en anden havarist.

Lyngby radio kalder op på VHF på kanal 16 og beder om at crewet går på arbejdskanal. 

En lille motorbåd øst for æble ø har fået motorstop.

Crewet beslutter at tag denne med sammen med anden havarist via et dobbeltslæb.

Da crewet er ved at få første havarist på slæb kalder en sejler Thomas via Radioen om de skulle hjælpe/assistere med slæb. Dette takkede crewet ja tak til. Thomas hjælp med slæb helt ind i Juelsminde havn.

Stort Tak til Thomas Hjort og hans familie - det er mega go sømandskab. 

Havaristen var ikke medlem 

 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Juelsminde

Luna 26 med formodet dieselpest

Udkald nr. 70 Dagen 4. Udkald Gul udkald 26 fods LM 'er med dieselpest ligger på Trelde næs med motorstop og 2 personer, samt en kat ombord. Crewet får alarmen
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

23 fods Skilsø med motorstop

Udkald nr. 69 Dagens anden udkald er til en Skilsø 23 med motor stop. Der bliver samlet en besætning på 4, som sætter kurs mod Æbelø. Da crewet ankommer til
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !