
Norsk snekke med motorskade
Vi modtog et opkald fra JRCC, en lille motorbåd nord for Æbelø havde motorproblemer, forsøgte at kaste anker.
Inden vi afsejler fra Juelsminde får vi at vide, at ankeret ikke holder, og de driver. Vejrudsigten melder om frisk vind og kortvarigt op til 17 m/s. Da vi får at vide. at ankeret ikke holder, sætter vi fart på Charlie Victor, især med den bevidsthed at haveristen sansynligvis ligger på lavt vand og med fare for at drive på land.
Vi har en barsk tur med høj sø på vejen mod Æbelø, og finder den lille snekke et godt stykke fra der, hvor de slog alarm.
Vi får snekken på slæb - langer en håndholdt VHF over til dem, og påbegynder turen mod Bogense, som er bådens hjemhavn. Efter kort tid kommer vi i frit farvand, og søen rejser sig. Det blæser yderligere op, og vores vurdering er, at det kortvarigt blæser mere end 18 m/s i en hidsig regnbyge, hvor sigtbarheden forringes betragteligt. Fra haveristens båd kan de ikke længere se os (selvom vi lige er for enden af slæbet) De bliver bange, og kontakter os på VHF. De ønsker at komme over i vores båd og lade ankeret gå i deres egen båd, for så at hente den anden gang. (Det ville med al sandsynlighed blive bådens endeligt). Vi får snakket med haveristen og sammen beslutter vi os for at ændre kurs, ikke mod Bogense, som de ønskede først, men i stedet mod Juelsminde...vi havde ellers sat næsen op efter en pølse i pølsevognen på havnen i Bogense,Øv, men det gav en mere rolig tur, selvom vinden stadig var hård og søen barsk.
Vi får båden bragt sikkert til Juelsminde havn, og deres lille båd bliver snart afhentet med trailer. Ejeren fortalte efterfølgende, at de nok ville give båden karantæne, den havde ikke opført sig godt, og skulle en tur i skammekrogen. Måske skal ejeren se vejrudsigten inden en fisketur netop der, hvor søen hurtigt kan rejse sig, når vinden frisker op.
Vi opfordrede ejeren til at melde sig ind i DSRS, og det ville han gøre..