Havaristen

Motorstop ved aflandshage

Mandag kl. 15:37
JRCC. Kontakter os angående en 
21 fods motorbåd ved Aflandshage,
som har fået motorstop. De er fire gutter på tur, som fik en anden drejning end forventet. Vi fik sat et godt hold på fire mand, som tog den lange tur over Køge Bugt. Fremme ved den uheldige bådejer kaster vi ankeret ud og stille og roligt kommer på det lave vand, de lå på.
Men der manglede lige 50 meter, så der måtte vi have en redningssvømmer i vandet med en trosse. 😊
De blev bugseret til deres hjemhavn,
og vi returnerede til Køge Marina, hvor vi gjorde båden klar til nye opgaver.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Køge

Sejlbåd med motorstop

Vaghavende bliver kontaktet direkte af havarist, der oplyser, at deres motor er gået i stå, og de kan ikke starte igen, hvorfor de anmoder om hjælp til at komme
DSRS Køge
Læs mere
Assistance

motorbåd tager vand ind

Vagthavende bliver kontaktet direkte af havaristen, der oplyser, at de tager vand ind i deres motorbåd, de sejler stadig og forsøger at holde motoren i gang
DSRS Køge
Læs mere
Assistance

Maxi 68 med motorstop

Maxi 68 med defekt motor uden mast. Anmodede om at få hjælp til at komme i havn. Der blev sendt et kald til vores frivillige, og der var 4 friske søreddere, som
DSRS Køge
Læs mere
Assistance

Stor motorbåd med motorskade

Havarist kontakter direkte og forklarer at begge hans motorer er gået i stå og kan ikke startes igen, på en 48 fod stor motorbåd, han havde kastet anker og
DSRS Køge
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !